17. velká cena 2004 : Grand Prix JAPONSKA - komentář F1,Formule 1, construct, konstrukce | Constructors F1 Constructors F1

17. velká cena 2004 : Grand Prix JAPONSKA - komentář

L.Pecháček | 10.10.04 | Komentáře - L.Pecháček 2004

Předehra závodu určitě vstoupí do historie. Jednak se nikdy dosud netrénovalo v pátek za takového .....

Předehra závodu určitě vstoupí do historie. Jednak se nikdy dosud netrénovalo v pátek za takového lijáku a vichru, jednak nikdy nebyl celý sobotní program zrušen kvůli blížícímu se tajfunu..MA-ON se nakonec na štěstí stočil na sever a Suzuku svým epicentrem minul.Pršet ale přestalo až v sobotu odpoledne. Všechny týmy pro jistotu po pátečním tréninku zabednily boxy , zakryly vozy a zabalily velitelská stanoviště v pit-line. Všechno nejdůležitější se odehrálo až v neděli – dopoledne kvalifikace a odpoledne závod.

I v neděli ráno vysoušely trať až kola vozů při kvalifikaci. Proto byly časy mezi prvními a posledními jezdci neobvykle rozdílné. Nejrychlejší byl M.Schumacher a jeho bratr Ralf, který si tak poprvé zajistil postavení v první řadě na startu vedle svého bratra. Nejrychlejší v tréninku byl sice už v Montrealu, ale po závodě byl jeho vůz diskvalifikován. Za Schumacherovou řadou pak stáli Weber a Sato, Button a Trulli ( nahradil u Toyoty Da Mattu),Fisichella a Coulzhart, Villeneuve a Panis, Räikkönen byl až na 12. a Berrichello na 15.místě.

Suzuka je technicky velmi náročná. Má tvar ležaté osmičky a jako jediná nadjezd a podjezd.. klade největší nároky na vyladění vozů a na pneumatiky.Suchý povrch si jezdci mohli vyzkoušet až v neděli. Oba Schumacherové odjeli od startu bez problémů. Za ně se zařadili Buton a Sato, Weber 3 místa ztratil.Barrichello se tentokrát nedokázal dostat rychle dopředu.Jel opatrně a neriskoval. Přes to měl po polovině závodu kolizi s Colthardem a oba skončili.Michael Schumacher udržel vedení od startu až do cíle a zvyšoval svůj náskok každým kolem. Ralf se o druhou pozici potýkal s BARy, ale místo udržel.Další místa za BARy patřila Alonsovi(Renault), Räikkönenovi(McLaren),Montoyovi(Williams) a Fisichellovi(Sauber) Räikkönen.

Tým BAR si ziskem 11 bodů upevnil 2.místo v Poháru konstruktérů (má 116,Williams za ním 100).Bude to v Brazílii poslední otazník podobně jako mezi jezdci:4.Alonso má 54 bodů, 5.Montoya 48,6.Trulli 46. O 7.místo pak budou bojovat Räikkönen 37 a Sato 31 bodů.