Aliyyah Koloc má za sebou premiéru v nejšpičkovějším autě pro Dakar Rally , Dakar, 2023, Buggyra, Racing, | Constructors F1 Constructors F1

Aliyyah Koloc má za sebou premiéru v nejšpičkovějším autě pro Dakar

Buggyra Press | 22.8.23 | Aktuálně

Rally 2023

Nadějná pilotka Aliyyah Koloc absolvovala premiéru v nejvyšší kategorii závodních aut pro dálkové rally, se speciálem Red-Lined REVO T1+. V rámci jihoafrického šampionátu v dálkových soutěžích si v obou zvlášť hodnocených dnech podniku Parys 400 vybojovala v elitní třídě místo v top 10.

1

Devatenáctiletá všestranná závodnice, která po přechodu z lehkého prototypu T3 už dříve na jihu Afriky startovala v podniku Sugarbelt 400 s prototypem T1, nyní bojovala v elitním speciálu Red-Lined REVO T1+. Navigátora jí opět dělal zkušený Riaan Greyling. Během dvou dnů v malebném letovisku Parys v jihoafrickém regionu Severní svobodný stát čekaly Aliyyah a Riaana vždy kvalifikační rychlostní zkouška a dvě závodní smyčky s centrem v hale Afridrome.

Aliyyah

Na start soutěže samozřejmě nejela do neznáma. Předtím absolvovala s týmem Red-Lined a ve spolupráci s Buggyra ZM Racing rozsáhlé testy prototypu T1+, který jí poskytl cenné zkušenosti před debutem na nejvyšší úrovni na lednové Rally Dakar v Saúdské Arábii.

Pátek
V pátek ráno byla na programu 32kilometrová kvalifikační erzeta, která určila pořadí na startu úvodního dějství. Aliyyah, která vsadila hlavně na získávání zkušeností v novém voze, jela klidně a dosáhla času 12:29 minuty. To bylo o něco více než o dvě minuty pomalejší než nejrychlejší čas.Aliyyah Koloc pokračovala ve sbírání dovedností a v úvodním okruhu zajela 17. nejrychlejší čas. Do cíle 165,82 km dlouhého testu dorazila se ztrátou 15 minut na vedoucího jezdce. Dokázala však porazit několik mnohem zkušenějších posádek, které se tak dobře nevyrovnaly s nástrahami tratě. Bohužel, problémy s motorem po uvíznutí v řece vedly k tomu, že Aliyyah a Greyling ztratili 10 minut. To však dvojici nezabránilo dojet po statečném boji do cíle. Nakonec byla posádka Koloc – Greyling klasifikována ve třídě T1+ jako devátá. "Naše první jízda ve voze REVO T1+ byla určitě náročná," přemítala Aliyyah na konci dne. "Jeli jsme dobře, ale u řeky jsem udělala malou chybu, kvůli které jsme se trochu zasekli. Auto se mi podařilo vyprostit, bylo trochu promočené. Naštěstí se nám podařilo dojet do cíle, ovšem byl to perný den." Navigátor Riaan Greyling dodal: "Aliyyah dnes odvedla skvělou práci, v pro ni prakticky novém autě předvedla výborný výkon. Jela velmi dobře. Při jízdě v plné rychlosti je na ní vidět, že přišla z okruhového světa. V kvalifikaci byla navigace kvůli prachu velmi složitá, ale v prvním ostrém okruhu jsme neměli žádné problémy. Ve druhé smyčce jsme byli ještě rychlejší, jen jsme na 150. kilometru udělali malou chybu v úsudku."

Sobota
Druhý den byla na programu 29kilometrová kvalifikační erzeta následovaná dvěma průjezdy 190kilometrové smyčky. Itinerář zavedl posádky do okolí měst Sasolburg a Wolwefontein, načež se přes Weiveld Silos vrátily zpět do Parysu. Poté, co Aliyyah úspěšně zvládla sobotu, čekaly ji druhý den rychlé technické tratě a poté i jízda v kamenitém terénu. Dvojice si užila bezproblémový den, čistě projela obě rychlostní zkoušky smyčky a vyhnula se nástrahám řeky na cestě k 16. nejrychlejšímu času v prvním a 12. v druhém měřeném testu. Díky stabilní jízdě byla posádka v cíli odměněna osmým místem, čím Aliyyah výborně završila svého první vystoupení ve vrcholné kategorii dálkových rally. "Dnes jsme jeli jinou trasu. Byla delší, ale my jsme zažili opravdu dobrý den," řekla Aliyyah. "Byla velmi technická, mnohem více kamenů. Ovšem až na jednou penalizaci jsme neměli žádné problémy. Teď ale nezáleželo ani tak na výsledku, jako o to, abychom nabrali závodní kilometry a zkušenosti." "Předvedli jsme čistou, perfektní jízdu. Aliyyah řídila skvěle. Poučila se i z včerejšího průjezdu řekou a dnes stejné místo projela pomalu a v klidu," pochválil Riaan Greyling svoji pilotku

Štítky

Konstrukce formule F1

Klikněte na část, která vás zajímá

Formule Zadní kolo Brzdy Svtla Zadní závs kol Zadní kídlo Podvozek Výfuk Válce Kamery Skelet Sedadlo Pední kolo Volant Zrcádko Pední závs kol umák Pední kídlo