Aliyyah Koloc pokořila další náročnou soutěž. V Abu Dhabu Desert Challenge skončila sedmá Aliyyah Koloc, Rally , Dakar, 2024 | Constructors F1 Constructors F1

Aliyyah Koloc pokořila další náročnou soutěž. V Abu Dhabu Desert Challenge skončila sedmá

Buggyra Press | 3.3.24 | Aktuality

Abu Dhabi Desert Challenge 2024

Náročná soutěž Abu Dhabi Desert Challenge opět dostála svému názvu. Po pěti náročných dnech podniku světového šampionátu W2RC skončila závodnice týmu Buggyra ZM Racing Aliyyah Koloc na výborném 7. místě v kategorii Ultimate a zároveň na 13. místě mezi všemi přihlášenými účastníky mistrovství světa v dálkových rallye. Nejlepším etapovým výsledkem pilotky vozu RedLined Evo T1+ bylo 8. místo v posledním dni.

1

Teprve 19letá závodnice se jen pár týdnů po Dakaru znovu utkala s největšími hvězdami elitní kategorie automobilů Ultimate (dříve T1+). Na trati tentokrát soupeřila s těžkými váhami dálkových rallye, jako jsou Nasser Al-Attiyah, Seth Quintero nebo Martin Prokop. Jediná soutěžící ve třídě Ultimate, jejíž vůz nebyl vybaven turbem, se musela potýkat se slabším výkonem motoru. I tak je Aliyyah se svým výsledkem spokojená. „Abu Dhabi Desert Challenge, to bylo opravdu dlouhých pět dní s několika velmi nebezpečnými dunami. Jsem ráda, že jsem v cíli živá a zdravá. Závěrečná etapa byla docela příjemná, posledních 100 km doslova uteklo. Hodně jsem si to užila, navíc jsme se dobře umístili. Jsem spokojená," uvedla mladá jezdkyně. Zkušený navigátor Sébastien Delauney pochválil svoji kolegyni z kabiny za to, jak se během celé soutěže neustále zlepšovala. "Aliyyah miluje rychlé tratě, takže si poslední den obzvlášť užívala. S celkovým výsledkem jsme spokojeni, protože to byla velmi náročná rallye. Aliyyah se den ode dne zlepšovala. Na začátku projížděla duny rovně, ale v závěru správně využila auto, aby před vrcholem zpomalila. Soustředili jsme se na bezpečný závod a neměli jsme mnoho problémů, což je v Abu Dhabi klíčové. Celkově to byl skvělý závod."

2

Aliyyah a Sébastien museli čelit výzvě v podobě velkých bílých dun, které ztěžovaly orientaci. Navíc v měkkém písku bylo snadné uvíznout. "Třetí den byl písek velmi, velmi měkký. Hodně dun mělo velký náklon, takže bylo třeba předvídat trajektorii. Ale zvládli jsme to. Nikde jsme se nezasekli. Jen jsme na chvíli přistáli na přídi a než jsme jeli dál, museli odstranit nějaký plast," vysvětlil Sébastien některé z potíží, kterým dvojice čelila. Aliyyah pak připomněl následující etapu: "Čtvrtý den byl dlouhý. Udělali jsme spoustu chyb, chyby řidiče, chyby navigace... V dunách to bylo obtížné a jednou jsme uvízli. Jednou jsme museli měnit kolo a nefungoval nám zvedák. Bylo to docela složité. Některé duny byly tak bílé, že byly špatně vidět." Martin Koloc, šéf týmu Buggyra ZM Racing, v cíli ocenil, jak se posádka s náročným terénem vypořádala. "Abu Dhabi Desert Challenge byl neuvěřitelný a těžký závod. Na Dakaru jsme měli dva náročné dny v poušti Empy Quarter. Na Abu Dhabi Desert Challenge jsme měli pět po sobě jdoucích dnů v těch nejtěžších možných pouštních podmínkách, jaké si dokážete představit. Ale zvládli jsme to dobře. Celý tým pracuje nesmírně kvalitně. Aliyyah dělala v každé etapě pokroky. Byla lepší a lepší, i když je pro jezdce nesmírně náročné udržet koncentraci každý den po dobu čtyř a více hodin. Vypadla celá řada špičkových jezdců, což jen potvrzuje kvality Aliyyah a její závodní vývoj. Bylo to opravdu těžké, ale zvládli jsme to dobře,“ prohlásil stájový boss. Vedle dálkových soutěží bude Aliyyah i v této sezoně závodit i na okruzích. A právě její okruhová premiéra se blíží. Od 22. do 24. března pojede spolu s Adamem Lackem a Davidem Vršeckým v rámci 24H Series ve dvanáctihodinovce na italském Mugellu. Mladá pilotka tak potvrzuje svůj výjimečný talent, když dokáže kombinovat dálkový závody v terénu s vytrvalostními na okruzích