Grand Prix F1 Evropy - Taktické hrátky na Nürburgringu F1,Formule 1, construct, konstrukce | Constructors F1 Constructors F1

Grand Prix F1 Evropy - Taktické hrátky na Nürburgringu

L.Pecháček/ foto T.Leixner | 18.5.06 | Komentáře - L.Pecháček 2006

Pátý závod letošního seriálu MS Formule 1 byl očekáván se zvláštní nedočkavosti. Vítězství Ferrari F1....

Pátý závod letošního seriálu MS Formule 1 byl očekáván se zvláštní nedočkavosti.

Vítězství Ferrari F1 v Imole naznačilo, že by se tým mohl vrátit do boje o titul. GP Evropy to měla potvrdit nebo vyvrátit. Tréninky i kvalifikace ukázaly, že bude patrně platit eventualita návratu.

Jenže tu byl úřadující mistr světa Alonso s Renaultem, který zajel svou první letošní pole position (10. celkem) a o něm je známo, že na trati ani pod tlakem nedělá chyby. A tak musela nastoupit ‘ taktika Rosse Browna, která měla najít uplatnění při zastávkách u boxů.

Nepříjemnou komplikaci měly oba vozy Williams. Tým musel měnit oba motory Cosworth a oba jezdci Webber i Rosberg byli tak posunuti na startovním roštu o 10 míst dozadu. Villeneuve byl potrestán za nedovolené brzděni Fisichelly v závěru kvalifikace škrtnutím 3 nejrychlejších časů a odsunut na startu o 1 místo na 9. pozici za Montoyu Za první řadou Alonso — M.Schumacher se na startu seřadili: Massa a Banichello, Räikkönen a Button, Trulli a Montoya, Villeneuve a Ralf Schumacher. Všechny týmy měly tentokrát problémy s pneumatikami. Povrch Nürburgringu je velmi drsný a gumy dostávají zabrat zejména při brzděni. Proto se tolikrát při nájezdu do zatáček kouřilo od pneumatik všech týmů a nejeden vůz skončil v tréninku v hodinách mimo trať.

120.000 diváků se tak mělo na co těšit. Oba protagonisté je nezklamali. Alonso odjel v čele pelotonu těsné sledován M.Schumacherem, Za nimi se seřadili Massa, za něhož se brzy dostal Räikkönen před Buttona, pak Trulli, Barrichello, Villeneuve, Heidfeld, Fisichella, Montoya a Webber. Hned v prvním kole tečoval R.Schumacher zezadu Liuzziho, poškodil mu pravou zadní pneu a Ital z týmu Toro Rosso skončil. Do kolize se připletl i Coulthard a musel vzdát o kolo později Pozornost se plné soustředila na první dva — Alonsa a Michaela Schumachera. Drobná epizoda safety caru na trati po odstoupeni Liuzziho naštěstí nic neznamenala. Oba vedouci jezdili v rozmezí kolem sekundy. Michael se před závodem netajil názorem, že postavení na startu neni tak důležité, jako strategie během závodij A měl pravdu. První zastávka v boxech ještě nic neřešila. Pořadí se nezměnilo, Rozhodnuti přišlo až po polovině při druhých zastávkách. První byl u boxu opět Alonso. Schumacher zůstal na okruhu o tři kola déle a zajížděl jeden rekord za druhým. Potřeboval si najet alespoň 25 sekund, aby se dostal před Alonsa To se mu povedlo. Navíc ho tým mechaniků odbavil 02 sekundy rychleji, než mechanici Renaultu Alonsa. Při 9jezdu od boxů pak už nebylo pochyb: Michael Schumacher byl před Alonsem. Před nimi byl sice ještě Räikkönen, ale ten musel teprve k boxům. A tak se ustálilo pořadí: M.Schun Alonso, Massa, Raikkönen, Montoya, Rosberg (z 22. místa!), Barrichello, RSchumacherm, Villeneuve a Fisichella. Z této desítky odpadli v 52. kole Montoya a Ralf Schumacher. Ostatní dojeli do cíle.

První 4s odstupem necelých 5 sekund za vítězem, ostatní o vice jak minutu později.

Závod prokázal skutečnost, že Ferrari se skutečně vrací do boje o titul a že to s nim budou mít všechny ostatní týmy moc těžké. Zejména, když i druhý pilot Massa prokázal ýbomou formu a dostal se poprvé na stupně vítězů. Räikkönen S McLarenem nedokázal hlavni protagonisty ohrozit a zdá se, že problémy týmu z loňské sezony stále přetrvávají — zejména když Montoya kvůli závadě závod nedokončil. Za Hondu tentokrát bodoval Banichello když Button skončil už těsně před polovinou závodu. Poslední body pak zbyly na Rosberga, který tentokrát znovu prokázal dobrou formu svou i vozu Williams a na Villeneuva s vozem BMW Sauber. Učastníici šampionátu si tentokrát neodpočinou, protože už za týden se jede GP Španělska a tam bude chtít určitě vyhrát na domácí trati Alonso. Takže duel s Michaelem Schumacherem může pokračovat.

Pořadí v cíli: 1. Michael Schumacher (GER) Ferrari, 2. Alonso (SPA) Renault, 3. Massa (BRA) Ferrari, 4. Räikkönen (FIN) McLaren-Mercedes, 5. Barrichello (BRA) Honda, 6. Fisichella (ITA) Renault, T Rosberg (GER) Williams, 8. Villeneuve (CAN) BMW Sauber.

Po 5 závodech: 44 Alonso, 31 M.Schumacher, 23 Räikkönen 18 Fisichella, 15 Montoya a Massa, 13 Button, 7 R.Schumacher, 6 Barrichello, Weber a Villeneuve, 5 Heidfeld, 4 Rosberg, po 1 bodu Coulthard a Klien

Pohár konstruktérů: 62 Renault, 46 Ferrari, 38 McLaren, 19 Honda, 11 BMW Sauber, 10 Williams, 7 Toyota, 2 Red Bull Racing.