Jaká byla sezona formule 1 2006? Formule 1, F1, závody, okruhy, týmy, sport, auto, | Constructors F1 Constructors F1

Jaká byla sezona formule 1 2006?

L.Pecháček/foto J.Křenek | 26.10.06 | Komentáře - L.Pecháček 2006

Na začátku sezony jsem se ptal: Jaká bude? Je čas odpovědět. Předpoklad, že největší naděje.....

Na začátku sezony jsem se ptal: Jaká bude? Je čas odpovědět.

Předpoklad, že největší naděje navázat na loňské úspěchy má Renault se se štěstím splnil. Tým měl osvědčené vedení ve Flavio Briatorem, technické zázemí plně na výši, dobře sehraný tým ( jen s výpadkem jednoho mechanika při GP Maďarska, kdy nezvládl výměnu kola) a dvojici zkušených pilotů. Nasadil hned od prvních závodů trhák a dotáhl ho až do GP Kanady, kdy měl náskok 34 bodů (Alonso 25 bodů) . Pak ale začal nečekaně ztrácet , dokonce až 11 bodů v jednom závodě(GP Německa).A po GP Itálie dokonce ztratil vedení v Poháru konstruktérů. Přispěla k tomu i FIA jednak svým rozhodnutím, že původně schválené hmotové tlumiče na přídi vozů Renault, které tým používal už v loňské sezoně, byly najednou nelegální, jednak komisaři při GP Itálie, když potrestali Alonsa odnětím 3 nejrychlejších časů za to, že bránil v jízdě Bassovi. Při tom videozáznam jasně prokázal, že vozy se k sobě nikdy nepřiblížily na menší vzdálenost než 93 metrů! Přes to musel Alonso startovat až z 10.místa a nakonec závod nedokončil. Nadělalo to mnoho zlé krve a vyvolalo podezření, jakoby FIA nadržovala týmu Ferrari a M.Schumacherovi.Jak se ukázalo , byl to nesmysl.Ale teprve až úplný závěr rozhodl o vítězství týmu v Poháru konstruktérů i Fernanda Alonsa v soutěži jednotlivců.

Největší otázníky visely před sezonou nad týmy McLaren a Ferrari. Myslel jsem,že stáj Rona Denise a Norberta Hauga z Mercedesu udělá všechno pro to, aby výpadky z minulé sezony nenarušovaly boj týmu i jeho pilotů. To se nesplnilo. Zatím co loni skončil tým 2. se ztrátou pohých 9 bodů za vítězným Renaultem (182) letos se pohoršil, ani jedno vítězství, jen 2 druhá místa, 13 výpadků, změna druhých jezdců (Montoya-de la Rosa) a celkový zisk jen 110 bodů(96 za Renaultem) to všechno odsunulo McLaren v Poháru konstruktérů až na 3.místo a Räikkönena na 5.místo mezi jednotlivci.

U Ferrari se čekalo proti loňsku zlepšení. Dostavilo se kosmickou rychlostí. Po 2.místu Michaela Schumachera hned v zahajovací GP Bahrainu přišel sice výpadek, ale po evropské GP připravil tým kvalitní úder.Vítězství v San Marinu a na Nürburgringu, pak 3 druhá místa a zejména serie dalších 3 vítězství (USA,Francie,Německo) vynesli Ferrari do závěsu Renaultu. A konečně 4 vítězství v závěru sezony (Schumacher v Itálii a Číně, Massa v Turecku a Brazílii) dotáhla tým na 2 .pozici v Poháru konstruktérů pouhých 5 bodů za Renault.Nebýt technického výpadku Michaila Schumachera v Japonsku mohl být závěr šampionátu ještě zajímavější.

Jedině Honda dokázala z ostatních týmů alespoň trochu udržet krok s trojicí nejlepších. Jenson Button a Rubens Barrichello tvořili vyrovnanou dvojici. Button dokonce dokázal vyhrát na Hungaroringu. V konečném účtování obsadil 6.místo Button (56 bodů) a 7.Barrichello (30bodů).Dohromady to znamenalo 4. místo pro tým Honda-proti loňsku postup o 2 místa a o 48 bodů.

Ostatní týmy zůstaly daleko za těmito pozicemi. BMW po odchodu z týmu Williams do Sauberu se také potýkal s výměnou druhých jezdců.Jacques Villeneuve pokračoval v loňské mizerii kdy jen paběrkoval a proto ho vystřídal po GP Německa testovací pilot Polák Robert Kubica a mimořádně se osvědčil.3. místo na stupních vítězů v Turecku bylo zatím jeho jediným bodovým ziskem, ale výkony jsou rozhodně příslibem pro budoucnost spolu s Heidfeldem (9.-23.)V konečném hodnocení si tým proti loňsku nepolepšil ani nepohoršil, skončil opět na 5.místě., ale jeho bodový zisk byl podstatně menší-proti loňským 66 bodům letos jen 36.

Na podobné úrovni se ukázala i Toyota. Klesla z loňského 4. na letošní 6.místo a proti 88 bodům získala jen 35. Jak Ralf Schumacher (10.-20.bodů), tak Jarno Trulli(12.-15 bodů) nesplnili očekávání. Z celkového počtu 36 startů obou vozů jen 12x dojeli na body, 12x dojeli mimo bodové umístění a 12x odpadli.Opticky to vypadá na vyrovnanou bilanci, ale tým měl určitě vyšší ambice.

Red Bull Racing si udržel 7.místem své postavení v Poháru, ale i on měl značné bodové manko: loni 34, letos 16 bodů. Jedničkou jim zůstal Coulthard (jednou na bedně v Monaku) ale jeho 14 bodů bylo o 10 méně než loni. Dvěma body přispěl týmu Klien, kterého na poslední 3 GP vytřídal testovací jezdec Holanďan Doornbos bez bodů.

Největší zklamání přinesla sezona 2006 týmu Williams.Odchod motorářů BMW a nutnost vystačit s motory Coswort se nutně projevila na spolehlivosti.Celkem 20x oba piloti nedojeli. Mark Weber se ukázal velmi dobře v kvalifikacích, ale v závodech bodoval jen 3x (7 bodů).Nováček Nico Rosberg se ukázal na začátku šampionátu, kdy 2 x bodoval(4body) ale pak už byl jen rád, když závod vůbec dokončil(7x).Tým se propadl z loňského 5. na letošní 8.místo v Poháru konstruktérů a místo loňských 66 bodů nasbíral letos pouhých 11. pro příští sezonu má mít k dispozici motory Toyota, ale podle letošních výsledků japonské značky to nemusí být žádné terno. Jediný bod získal v Poháru konstruktérů nováček Scuderia ToroRoso a obsadil 9.místo.Vitanronio Liuzzi vyjel ten započítaný bod, jediný Američan ve F1 Scott Speed zůstal bez bodu.Oba ale dokončili 28 startů(jen 8x nedojeli) a to by mohl být dobrý příslib pro sezonu 2007.

Týmy Midland , Toyota F1 a Super Aguri Honda na body nedosáhly a jejich piloti( Albert a Monteiro-Sato a Ide-Monatgny a Yamamoto) pokud dojeli, umísťovali se až ve druhé desítce výsledkových listin – jen Monteiro v Maďarsku a Speed v Austrálii dojeli alespoň tesně za body na 9.místě. Pro MS F1 2006 neměl ani jeden z nich význam.Pokud jde o perspektivu není rozhodně růžová.

Významnou úlohu sehrávaly letos pneumatiky Bridgestone i Michaelin.Francouzské gumy se osvědčovaly hlavně při nižších teplotách a na mokru, zatím co japonské seděly týmu Ferrari zejména na suchu a při vyšších teplotách.Vezmeme-li v úvahu první 3 týmy podle pneumatik, pak Michaelin má 402 bodů, Bridgestone 247.Pokud jde o vítězství mají bilanci vyrovnanou 9:9. Tím se Michaelin důstojně rozloučil s Formulí 1. V příští sezoně pojedou všechny týmy s gumami Bridgestone.

Nové motory obsahu 2400ccm procházely prakticky po celou sezonu permanentním vývojem a dosahovaly až 20.000ot/min.Pro příští sezonu má být jejich výkon omezen právě počtem povolných otáček.

Takže JAKÁ BYLA sezona 2006? Myslím , že napínavá a zajímavá. Až do posledního závodu nebylo vůbec jasné, kdo bude Mistrem světa a držitelem Poháru konstruktérů .Viděli jsme četné tvrdé souboje o místa v celé hloubce jezdeckého pole.Museli jsme obdivovat spanilé jízdy těch nejlepších, kteří se dokázali z propadliště na startu protáhnout na bodovaná místa i na stupně vítězů. Jen těch předjíždějících manévrů, na které by se vzpomínalo, mohlo být více. Prostě:

BYLA TO SEZONA PLNÁ VZRUCHU A NAPĚTÍ , SKVĚLÝCH VÝKONŮ I ZKLAMÁNÍ . Tak, ať je ta příští 2007 ještě lepší.