Michael Schumacher - Král mnoha tváří F1, 2013, formule 1, grand prix,Michael Schumecher, Scudreia Ferrari | Constructors F1

etina English Rusky

Michael Schumacher - Král mnoha tváří F1, 2013, formule 1, grand prix,Michael Schumecher, Scudreia Ferrari | Constructors F1 Constructors F1

Michael Schumacher - Král mnoha tváří

L.Pecháček/foto J.Křenek | 12.12.06 | Komentáře - L.Pecháček 2006

Vyslovíte-li jeho jméno před laiky nebo odborníky, řeknou vám jedni: skvělý, světový, famosní!

Vyslovíte-li jeho jméno před laiky nebo odborníky, řeknou vám jedni: skvělý, světový, famosní! – a druzí: nefair, bezohledný, podvodník! Kdo má tedy pravdu?

Ti druzí vycházejí z několika úletů, kdy se zachoval nesportovně vůči soupeřům: 1994 vyřadil Damona Hilla, aby ho nemohl ohrozit v boji o titul. 1997 byl v konečném pořadí mistrovství světa podle bodů 2. za Jacquesem Villeneuvem, ale byl z celé sezóny pro své prohřešky diskvalifikován. Často byl kritizován za nebezpečný až bezohledný způsob jízdy. O po kolizi, kterou zavinil, se rozzuřil na Davida Coultharda, do kterého najel zezadu. A poslední nefair past na soupeře v poslední sezóně vymyslel v Monaku, kdy těsně před závěrem kvalifikace zastavil v poslední zatáčce, aby znemožnil soupeřům překonat jeho čas. To byla jedna Michaelova tvář.

Ta kladná ji ale v mnohém přetrumfla. Je to tvář profesionála, který prokázal nejen talent, ale který na sobě systematicky pracoval, zkušenosti přetavoval v kvalitu a tu pak dával plně do služeb týmu. V Benettonu ( 1991-1995 ) navázal na životní spolupráci s Rossem Brownem, se kterým pak přešel i do týmu Ferrari. A tady přineslo jejich vzájemné porozumění vítězné ovoce na dlouhých 11 sezón ( 1996-2006 ). Jeho 7 titulů mistra světa jsou toho nejlepším důkazem. Ale i třeba to, že s mistrem světa Mikem Häkkinenem sváděl urputné boje o titul a dosud na ně vzpomíná jako na své nejlepší závody. Jeho soupeř pak přijel do Brazílie rozloučit se s velkým rivalem a možná ho i lákat do mistrovství DTM, kde Mika dosud jezdí.

Pavel Turek, který se dlouho pohyboval ve světě F1, ho poznal i mimo hektické prostředí GP. A přesvědčil se, že to je úplně jiný normální člověk. Svou nynější manželku Corinu sice přebral kolegovi Frentzenovi, ale takový už bývá život. Dnes v ní má spolehlivé rodinné zázemí s dcerkou Ginou-Marií a synkem Mickem. Těm se chce po skončení kariéry profesionálního jezdce věnovat především. A nejen jim. Chce pokračovat v charitativních akcích UNESCO ( ročně na ně dává 2 miliony euro ). Z jeho financí byla postavena škola v Senegalu, klinika v Sarajevu a centrum pro výchovu dětí bez domova v Limě. I při záplavách v Německu pomohl napravovat škody milionem euro. A to se o něm říká, že je šetřílek a škudlil!

V Sao Paulu v Brazílii jel svůj poslední závod ve Formuli 1. Skončil 4. a netajil se zklamáním. Chtěl skončit na stupni vítězů. Odměnou mu byl třeba i vůz Ferrari 248 se startovním číslem 5, který mu tým věnoval. Brazilská legenda Pelé mu předal pohár za jeho celoživotní přínos automobilovému sportu – a považoval si to za velkou čest. Italské město Maranello, sídlo týmu Ferrari, mu uděluje čestné občanství stejně jako Michaelovo rodiště Kerpen. A někdy v roce 2008 by se měl dočkat daru od šejka Al Maktúma, který buduje u pobřeží Dubaje na 300 umělých desetihektarových ostrůvků. Jeden z nich má Michael dostat, aby prý měl kam jezdit s rodinou odpočívat.

Ať si něm myslí kdo chce co chce, 22.10.2006 se po 17 letech rozloučil se svým sportem KRÁL FORMULE 1. Má na svém kontě 249 startů v GP, 69 pole position na startu, 77 nejrychlejších kol, 91 vítězství, 1369 mistrovských bodů a 7 titulů mistra světa. Navíc si dokázal nasbírat v jedné sezóně ( 2000 ) nejvíc bodů ( 148 ), což je rekord celé 57-leté historie F1. 190x si dojel pro body a 24.070 km vedl v závodech GP. To jsou čísla, která zatím nikdo nepřekonal! – Pardon, Ricardo Patrese má na svém kontě o 7 startů víc ( 256 ).Ale ostatní hodnoty budou dlouho čekat na vyrovnání a překonání. Z okruhů, na nichž se v současnosti jezdí GP F1 jen ve 4 není nejúspěšnější ( Bahrain, Turecko, Čína je nejlepší Alonso, v Monaku Senna ), v ostatních vede historické tabulky často obrovským náskokem ( GP Kanady 61 bodů před Piquetem, San Marina 43 bodů před Prostem ).

Dalo by toho ještě hodně napsat o Michaelu Schumacherovi ( nar. 3.1.1969 ). Kdysi o něm jeden z jeho soupeřů prohlásil, že až skončí, nikdo si na něj nevzpomene. Jak hrozně se mýlil!

Na Michaela SCHUMACHERA se bude dlouho vzpomínat. Někdo ve zlém, většina v dobrém, ale všichni na nekorunovaného KRÁLE FORMULE 1.

Luboš Pecháček, Prosinec 2006


Austrálie 2003


Austrálie 2004


Austrálie 2005


Itálie 2006

Štítky

 


Copyright © (2019) Copyright © (2011) Constructorsf1.com