etina English Rusky

PROKLETÁ SEZÓNA PETRA TRNKY POKRAČUJE, VE SLOVINSKU BYL NEJRYCHLEJŠÍM ČECHEM KAREL BERGER Vrchy, FIA, | Constructors F1 Constructors F1

AČR PRESS/ Miroslav Sanytrák | 4.9.24 | Aktuálně

Vrchy 2024

Předposlední podnik letošního desetidílného seriálu mistrovství Evropy v závodech automobilů do vrchu proběhl ve slovinské Ilirské Bistrici. Petr Trnka zažívá nejsmolnější sezónu své kariéry, štafetu nejrychlejšího Čecha přebral ve Švýcarsku David Dědek a ve Slovinsku Karel Berger. Kompletní stupně vítězů ve třídě E2-SC-2000 obsadilo české trio David Dědek, Jaroslav Surowka a Lukáš Studený.

Vrchy

Pětikilometrová trať v Ilirské Bistrici se může pochlubit jednou specialitou, a to kruhovým objezdem, který v sobotu potrápil především Davida Dědka. Ten ale v neděli dokázal zrychlit a ze Slovinska si odvezl vítězství ve třídě E2-SC-2000. Nejrychlejším Čechem ve startovním poli byl ale tentokrát Karel Berger, který zvítězil ve třídě E2-SC-1600 a v absolutním pořadí skončil dvanáctý. Za zmínku stojí také určitě čtvrté místo absolutně, třetí ve skupině 4 a vítězství v kategorii D6, které vybojoval v rámci evropského šampionátu historických vozidel Jaroslav Mikeš.

Karel Berger (Osella PA21 JrB): Před rokem se mi ve Slovinsku dařilo, takže jsem se do Ilirské Bistrice hodně těšil. Už v prvním tréninku jsem byl spokojený, ale chtěl jsem vylepšit svůj loňský čas a vyrovnat nejlepší výsledek v naší třídě, který drží španělský soupeř. Řádově se mi to podařilo, přesné porovnání jsem nehledal, ale moje maximum s hodnotou 2:27.922 považuji za dobrý výsledek. Mám velkou radost z vítězství nad Vladimírem Stankovičem, který má poslední model prototypu Nova s motorem Aprilia a navíc je to domácí jezdec. V první jízdě jsem byl o trochu pomalejší, ve druhé naopak asi o tři vteřiny rychlejší. A mohlo to být ještě lepší, nebýt toho, že se mi ve druhé závodní jízdě správně nedořadila dvojka, což mě stálo nějaký čas. Dole v depu mě čekala manželka a mechanici, moc jim děkuji za podporu, předposlední evropský víkend jsme si užili.“

2

David Dědek (Norma M20 FC): „S výsledkem jsem pochopitelně spokojený, ale limitoval mě především nedostatek pneumatik. A já mám rád rychlou a rytmickou jízdu, takže nejsem příznivcem retardérů a kruhových objezdů, jako je ten slovinský. Z našeho auta není dobře vidět, sedím skoro na zemi, takže to vůbec není optimální prvek. Na druhou stranu máme všichni stejné podmínky. Zbytek tratě je skvělý, stejně jako organizace a zázemí. Největší problém je, že už nemám na čem jet. Pneumatiky prostě nejsou, jel jsem na použitých super softech z loňského roku, což jsou tak tři vteřiny ztráty. V první jízdě jsem je úplně odrovnal, na druhou už mi zbyly jen ultra softy. Ty by to sice vydržely, ale vzhledem k tomu, že jsem jel opravnou jízdu, se přehřály a v cíli měli přes sedmdesát stupňů. Takže výsledek celkem dobrý, ale extrémně rychlé a ultimátní Švýcarsko jsem si užil víc.“

3

Jaroslav Mikeš (BMW M3 e30). „Ilirskou Bistrici pochopitelně dobře znám, ale s bavorákem jsem tady startoval poprvé. Místní trať ale našemu novému autu skvěle sedí. A bylo by to ještě lepší, kdybychom měli kratší stálý převod. Ten mi ale přišel až teď po závodech, takže ho nasadíme v Buzetu. Mám velkou radost, že se mi podařilo porazit Reinharda Sonnleitnera s jeho velmi rychlým Golfem. Takže to byl parádní víkend, na který budu dlouho vzpomínat. Moc se těším do Chorvatska a doufám, že se nám podaří dobrý výsledek zopakovat.“

Závěrečným podnikem evropského šampionátu v závodech automobilů do vrchu bude chorvatský závod Buzetski dani (13.-15.9.2024).

Štítky

Konstrukce formule F1

Klikněte na část, která vás zajímá

Formule Zadní kolo Brzdy Svtla Zadní závs kol Zadní kídlo Podvozek Výfuk Válce Kamery Skelet Sedadlo Pední kolo Volant Zrcádko Pední závs kol umák Pední kídlo