Prototypy: technologie šetří čas F1, Formule 1 , motory | Constructors F1

etina English Rusky

Prototypy: technologie šetří čas F1, Formule 1 , motory | Constructors F1 Constructors F1

Prototypy: technologie šetří čas

Miroslav Sanytrák | 2.6.05 | Motory

24 hodin. Tak dlouho dnes stačí v Enstonu aby digitalisovali, vyrobili a otestovali v aerodynamickém tunelu nové součástky, které právě přišly z konstrukční kanceláře. Technologie ukrytá za tímto skokem vpřed se nazývá stereolitografie, automatický, počítačem řízený proces výroby součástek z pryskyřice. Princip je jednoduchý: po navržení součástky na počítači se vyrobí její model v poloviční velikosti pro testy v aerodynamickém tunelu, za použití přístroje firmy 3D Systems, známého jako ADM (Advanced Digital Manufacturing-Moderní digitální výroba).

zvětšit

Obr. 1

S ADM je dokonce možné vyrobit celé skupiny, např. zavěšení, nejen jednotlivé součástky. A v neposlední řadě, R23 disponuje asi 20 komponenty vyrobenými přímo za použití ADM. Budoucnost tohoto systému je velmi slibná a tým Renault F1 už umí vyrobit i některé keramické části, díky stereolitografii a OptoFormu, zatímco přístroje pro výrobu kovových součástí budou k dispozici ve střednědobém horizontu.

Motory profitují také. Již existující simulační nástroje nám umožňují udělat si dost přesný obrázek o chování pístu, válce nebo klikové hřídele, říká manažer závodního týmu Denis Chevrier. Avšak používáme ADM k ověření, že součásti jako pumpy a ostatní přídavné skupiny jsou správně zabudovány a také kvůli optimalizování přístupu pro mechaniky.

zvětšit

Obr. 2

Modelování z pryskyřice: počítačem řízený laser vykresluje s přesností jedné desetiny milimetru obrysy součástky v nádrži pryskyřice, která po kontaktu s ním ztvrdne a během několika hodin tak milimetr po milimetru vznikne požadovaný tvar.

zvětšit

Obr. 3

zvětšit

Obr. 4

zvětšit

Obr. 5

zvětšit

Obr. 6

zvětšit

Obr. 7

Štítky

 


Copyright © (2019) Copyright © (2011) Constructorsf1.com