Zahřívání F1,Formule 1, construct, konstrukce | Constructors F1

etina English Rusky

Zahřívání F1,Formule 1, construct, konstrukce | Constructors F1 Constructors F1

Zahřívání

Miroslav Sanytrák | 6.7.05 | Motory

Podvozek a motor. Jako všechny spalovací motory, tepelná efektivita moderního motoru V10 je kolem 30%, což znamená, že pokud je hrubá síla 850 koní přenesena na zadní kola, přes 2000 koní potenciálního výkonu se vytratí ve formě tepla nebo dalšími způsoby (neshořené palivo). Zhruba 50% těchto ztrát připadá na teplo. Nějakých 120kW je absorbováno olejem a dalších 160kW vodou. Přes 30% zbývající energie je ztraceno jako odpadní teplo.

Spolehlivost vozu formule 1 proto závisí na jeho schopnosti chladit vnitřní části. Úkolem inženýrů je zajistit proudění vzduchu skrz bočnice a chladiče, ačkoliv rychlost proudění není vetší než 15% aktuální rychlosti vozu. Při 300 km/h tak vzduch proudí přes chladiče rychlostí pouhých 45 km/h. Chlazení je zajišťováno pečlivě navrženými vstupy a výstupy vzduchu. Bohužel, každý takový otvor znamená ztráty v časech na jedno kolo, neboť přítlačná síla se může měnit až o 5% - ekvivalent 4 desetin sekundy na kolo - podle toho jestli je použita maximální nebo minimální chladící konfigurace.

Aerodynamika. Horký vzduch je řidší než studený, proto produkuje méně přítlačné síly.

Zavěšení. Pokud jsou karbonové vzpěry vystaveny výfukovým plynům o teplotě až 900°C, mohou se porušit a způsobit vážnou nehodu. Proto tým používá periskopový výfukový systém, který vypouští vzduch nad krytem motoru.

Brzdy. Za teplot pod 400°C je účinek disků a destiček omezený, zatímco maximálního účinku je dosaženo od 650°C. Při ještě vyšší teplotě ovšem karbon prochází oxidací, která sebou nese velmi vysoké opotřebení.

Piloti. Za horkého dne teplota v kokpitu přesahuje 60°C. "Často je jediným řešením drobné odklopení hledí helmy na rovinkách, abych se trochu ochladil", odhaluje Jarno Trulli. Některé týmy otevírají ventil v nose vozu, což ovšem trochu zmenšuje účinnost.

Obr. 1,2 Chladiče jsou skloněné s ohledem na aerodynamický tvar bočnic. Vzduch je veden postraními komínky (1) a křidélky (2) aby se celkový výkon zhoršil co nejméně.

zvětšit

F.Alonso 2004

zvětšit

Renault R24

Štítky

 


Copyright © (2019) Copyright © (2011) Constructorsf1.com