44. ročník slavné rally odstartuje nově ve městě Hail v Saúdské Arábii a barvy týmu Buggyra budou letos hájit 2 vozy TATRA a 1 Can-Am.
Buggyra Press | 22.11.21 | Aktuálně
Rally Dakar 2021/2022
Buggyra vysílá na Dakar 2022 legendu, profíka a nováčka.
44. ročník slavné rally odstartuje nově ve městě Hail v Saúdské Arábii a barvy týmu Buggyra budou letos hájit 2 vozy TATRA a 1 Can-Am.Trojnásobného vítěze Ignacia Casaleho doplní talentovaný člen Buggyra Academy a novopečený mistr Francie Téo Calvet, který si tak odbude na Dakaru svou premiéru. V kategorii T3 se pustí do obhajoby svého šestého vítězství legendární Josef Macháček.
Martin Koloc – team principal PŘÍPRAVA
„Co se letošního roku týče, máme za sebou bezprecedentní přípravu v podobě tří velkých testování v Dubaji a Saúdské Arábii. Když k tomu připočteme, že nás ještě v prosinci čeká poslední přípravný závod Rally Hail, kde se chystáme mimochodem oznámit další novinky, nikdy jsme toho neudělali pro úspěch na Dakaru tolik, jako letos.“
JEZDECKÉ SLOŽENÍ
„V kategorii trucků bylo hned jasné, že pokračujeme s Ignacio Casalem. Je to velký profík a to co předváděl na testování s novou evolucí vozu, byl úžasný posun a motivace pro všechny. Stejně tak bylo jasné, že volné místo po Martinu Šoltysovi obsadíme některým z nováčků z BUGGYRA Academy. To si vybojoval svými výkony nejen během testování, ale i v rámci truckových závodů na okruzích Téo Calvet. Obzvláště na jeho počínání se moc těším. No a pak je tu další obsazení, o kterém nebylo potřeba diskutovat ani na vteřinu. A to je obhajoba loňského vítězství s Josefem Macháčkem a Pavlem Vyoralem. Přestože jsme na vozech udělali další posun ve vývoji s ohledem na konkurenci, ať už to je Red Bull nebo PH Sport, je už teď jasné, že to bude boj!“
300 – MACHÁČEK Josef, Vyoral Pavel (T3 kategorie)
„Kdybych necítil, že na to máme, tak bych nejel. Po návratu jsem poslouchal, jak by bylo dobré skončit na vrcholu, to bych ale nebyl já. Závodit budu, dokud mi budou síly stačit a jsem rád, že mě v tom BUGGYRA takhle podporuje. Navíc jsme si dali jasný cíl a to je připravit po mém boku mladou generaci závodníků, což je pro mě velká motivace. Když se podívám na startovní listinu, tak to bude v naší kategorii pěkně našlápnuté. Startovní číslo se dvěma 0 je vždycky fajn. Budu se snažit si tu volnou stopu užít co nejdéle to půjde, ale je mi jasný, že mladí vlčáci, hlavně z Red Bullu, po nás půjdou hned po startu.“
511 – CASALE Ignacio, Leon Alvaro, Šikola Tomáš (T5 kategorie TRUCK)
„Tatra je kamion, který věřím, že má šanci uspět. Máme toho letos natrénováno opravdu dost, ať už s týmem v Dubaji, tak i s Alvarem v Chile, kde se nám podařilo dokonce vyhrát závod v kategorii T3, takže se na letošní ročník moc těším. S novými modifikacemi a automatem je to úplně jiná jízda a s podporou týmu si moc věříme. Můj cíl je být do top 3, ale jsem rovnýma nohama na zemi, takže jestli to bude nyní, či příští ročník nebo až ten další, se teprve ukáže. A že pojedeme ve dvojici s Téo Calvetem je super. Potkali jsme se vlastně nedávno v Kopřivnici na společné akci a bylo vidět, že má závodění v krvi.“
536 – CALVET Téo, Schovánek David, Hoffmann David (T5 kategorie TRUCK)
„Pro mě je to splněný sen. Moc si této příležitosti vážím. Vyrůstat po boku mého otce, pro kterého je motorsport, a to včetně Dakaru denní chleba, to vlastně ani jinak dopadnout nemohlo. Věřím, že jsme připraveni, máme natestováno opravdu hodně, ať už v Evropě tak i v Dubaji, kam právě odlétám na poslední testování a přípravu na můj první závod (smích). V letošním roce zdá se zatím všechno vychází na jedničku.“ David Vršecký – konstruktér TECHNIKA „Testování v písečných podmínkách je obrovský krok ke zlepšení a vývoje všech strojů. V kategorii kamionů sázíme na prověřenou techniku Tatry Phoenix a řešíme především lepší rozložení váhy a životnost všech komponentů. Během celého roku jsme usilovně pracovali také na vylepšení všech vozů Can-Am, které doznaly zásadních změn ve smyslu vyššího výkonu a servisovatelnosti během závodu. Jelikož je Dakar od letošního roku součástí světového šampionátu, je pro nás kategorie T3 velkou prioritou.
BUGGYRA ZM Racing
Mezinárodní značka s českými kořeny s více než 50letou tradicí, která patří mezi přední světové vývojáře závodních technologií s vlastními technologickými centry v Dubaji - SAE, Estonsku, Číně, Španělsku a České republice. Závodní úspěchy začal tým BUGGYRA ZM Racing sbírat v truck racingu, kde se stal 11 násobným mistrem Evropy, trojnásobným mistrem Číny a mistrem Indie. Od roku 2014 se tým Tatra Buggyra Racing ve spolupráci s automobilkou TATRA TRUCKS a.s. pravidelně účastní v kategorii kamiónů Rally Dakar - nejnáročnějšího etapového závodu světa. Mezi největší úspěchy patří 2 etapová vítězství a nejlepší dosavadní celkové umístění je 7. místo z roku 2015 a 2017. Dále se závodní speciály TATRA představily v jednotlivých podnicích Světového poháru FIA Cross Country Rally, v nichž od roku 2015 získaly 4 vítězství a na Silkway Rally vybojovaly 3 etapová vítězství. V roce 2019 se tým BUGGYRA ZM Racing rozhodl vstoupit do rally soutěží vedle kategorie kamionů i do nově vzniklé kategorii lehkých prototypů označených T3. Projekt byl odstartován ve spolupráci se společností BCE s.r.o., zastupující kanadského výrobce značky CanAm SSV firmu Bombardier Recreational Products. Po náročné premiéře tým vyslal v následujícím roce 2021 na Dakar již 2 stroje, přičemž na jednom dokázal Josef Macháček ovládnout celou kategorii a získal tak do své sbírky šestou dakarskou trofej.
JOSEF MACHÁČEK - Šestinásobný vítěz Rally Dakar!
Se závoděním začal již v roce 1974, a sice s motokrosem. V roce 1999 se poprvé účastnil Rallye Paříž – Dakar s jediným cílem - dokončit závod jako první Čech na čtyřkolce. Během následujících 10 let nejtěžší závod světa 5 krát vyhrál a stal se historicky nejúspěšnější čtyřkolkář v kategorii Experimental v dálkových maratónských rally. Od roku 2011 se začal věnovat závodění v bugině MD Rally Sport Optimus vlastní výroby. Na Rally Dakar 2020 oblékl dres týmu BUGGYRA a poprvé se představil v kategorii Side by Side za volantem zbrusu nového speciálu s označením Can-Am Buggyra MK50 XRS. Cíl byl hlavně dokončit a nasbírat potřebná data, což se podařilo a Josef dokončil závod na 27. místě. Po pěti vítězstvích v kategorii čtyřkolek, přidal v roce 2021 v kategorii T3 lehkých prototypů se speciálem Can-Am DV21 šestý triumf a stal se tak zároveň nejstarším vítězem Rally Dakar.
IGNACIO CASALE- trojnásobný vítěz Rally Dakar v kategorii čtyřkolek
Ignacio Casale startoval na Dakaru poprvé v kategorii kamionů před 12 lety v posádce se svým otcem. Následující rok přesedlal na čtyřkolku, aby v letech 2014, 2018 a 2020 dokázal zvítězit a stát se nejúspěšnějším čilským závodníkem na slavné rally. V roce 2021 se premiérově posadil za volant v kategorii kamionů a s Tatrou Phoenix ve specifikaci s manuálním řazením byl nakonec nejrychlejší, když před ním skončili všichni jezdci s automatickými převodovkami. Celkově závod dokončil v TOP 10 na 9. pozici. TÉO CALVET - Nejmladší vítěz francouzského truckového šampionátu Syn známého truckového závodníka Fabiena Calveta, se zapsal do povědomí fanoušků truckracingu díky skvělé jízdě v Nogaru 2017, kdy poprvé zvítězil v závodě trucků. V šampionátu FIA ETRC se premiérově představil na Nürburgringu v červenci 2019, zároveň se stal juniorským šampionem ve francouzském truckovém šampionátu. Od začátku sezóny 2020 je jezdcem Buggyra ZM Racing a členem Buggyra Academy. V roce 2021 získal celkem 18 vítězství, stal se nejmladším šampionem Francie, oslavil své premiérové vítězství na evropském poli a zároveň se stal 2. nejlepším nováčkem FIA ETRC a 2. mužem Good Year Cupu.