Evropský šampion v supermoto Denis Fligr trénuje i na mosteckém polygonu
Mgr.J.Foukal/Autodrom Most | 18.3.20 | Aktuality
Autodrom Most 2020
Vedle Adama Lacka, Davida Vršeckého, Petra Fulína, Karla Haniky či Adama Kouta, kteří dosáhli ve svých motoristických disciplínách na titul evropského šampiona a své umění předvedli či stále předvádějí také fanouškům na velkém okruhu mosteckého autodromu, hostí jeho areál čas od času i jednoho novopečeného mistra Evropy.
Je jím teprve sedmnáctiletý talentovaný závodník a česká motocyklová naděje v disciplíně supermoto Denis Fligr z Teplic. V loňské sezoně vybojoval na své Hondě CRF o objemu 250 ccm evropský titul v kategorii S3 bez omezení věku.
K tréninkům student teplického gymnázia využívá mimo jiné i malý okruh na plochách polygonu mosteckého autodromu. „Jsem rád, že tuto možnost mám. Je to pro náš tým nejbližší možná lokalita, navíc mi trať skvěle sedí. V Čechách se dá trénovat ještě v Chebu na motokárové dráze, v Sosnové u České Lípy, ve Vysokém Mýtě a v Písku. Občas se vypravíme i do Německa,“ vyjmenoval Denis.
Supermoto je poměrně mladá motocyklová disciplína s divácky velmi atraktivními závody na tratích s částečně asfaltovým a částečně nezpevněným povrchem. Ke vzrůstající oblibě mezi fanoušky přispívají i několikametrové skoky právě v terénních úsecích. „Jako každý motoristický sport i my se ale potýkáme s náročným financováním. Ročně se pohybujeme ve statisících korunách. Výhodou je, že otec umí vše kolem motorky včetně oprav a servisu. Máme také zatím štěstí na sponzory. Podporuje nás město Teplice a firmy Schreiner Transporte, Beton.cz Teplice, Aleš Cikánek stavební společnost a BBC ŠOUN,“ vyjmenoval mladý závodník.
V Čechách, ale i v Evropě je podle Denise supermoto stále v ústraní zájmu.
„Základna u nás je kolem 60 jezdců na závod, v Německu zhruba 200. Začíná se ale blýskat na lepší časy, přibývá mladých jezdců. Vedle mě zaznamenává úspěchy také ústecký Jan Ulman. Tak uvidíme, zda se k nám přidají další. Já začal s motorkami v deseti letech, už od mala mě k nim vedl táta. Opravuje je a také na nich závodil. Kouzlo supermota mi před čtyřmi lety odhalil tátův kamarád Jan Ulman starší,“ svěřil se.
V současné době Denis svádí boje s dospělými, účastní se i kategorií vypsaných pro jezdce do 21 let. Mentory a učitele našel v legendách českého supermota Pavlu Kejmarovi či Petru Vorlíčkovi, který je průkopníkem tohoto sportu u nás. „Mám štěstí, že mi pomáhají, radí mi a podporují mě. V Supermoto Academy mě trénuje Pavel Kejmar, který dosáhl v neprestižnější kategorii S1 na vicemistra Evropy, stal se mistrem Německa a skvěle reprezentoval i na světovém šampionátu, kde před čtyřmi lety získal pro Českou republiku celkový bronz. Nyní už nejezdí, své zkušenosti a dovednosti předává právě nastupující generaci,“ upřesnil Denis Fligr.
Jeho hlavním cílem v letošní sezoně je obhájit titul evropského šampiona ve třídě S3 a pokud možno získat i titul mistra ČR ve třídě S2. Rád by se také zúčastnil závodů ve Spojených státech. „To je ale zatím víceméně hudba budoucnosti. Vedle nutnosti sehnat potřebné peníze by byl problém i se školou. Tu zatím dokážu se sportem skloubit, nemusel jsem dosud požádat o individuální studijní plán,“ upřesnil talentovaný jezdec i vzorný student.
Ke svým dosavadním největším zážitkům v supermoto řadí každoroční závěr sezony v belgickém Mettetu, kde se tradičně závodí v říjnu. „Ve startovní listině je 300 až 400 jezdců včetně špičkových závodníků. Mě nezbývá než absolvovat podle výsledku tréninků rozřazovací jízdy a při úspěchu v nich kvalifikační jízdy. Do závodu se dostane 40 nejlepších jezdců, trvá půl hodiny. Loni jsem skončil po trénincích na celkovém 62. místě, což není úplně nejhorší výsledek,“ dodal sympatický jezdec.