Letos na přelomu dubna a května jsem navštívil Čínu, a to jak Taiwan, tak i Čínskou lidovou republiku.
Z.Nejedlý , tex i foto | 27.6.24 | Z. Nejedlý
Zdenek Nejedlý 2024
Zde bych se podělil o pár poznatků z tamní autodopravy a o tamních současných autech v provozu.
Taiwan
– jezdí se na pravé straně a silnice jsou dobré. Provoz hustý, spousta mimoúrovňových křižovatek, silnice v několika patrech nad sebou. Mám ale dojem, že je zde v porovnání překvapivě nejhorší vozový park. Řada postarších japonských aut. Hodně MPV. Občas ale i luxusní a sportovní auta, jako top jsem viděl Mclaren 720. V Taipei někteří jezdí docela rychle.
Hong Kong
– jezdí se na levé straně. Město je auty přeplněné. Překvapilo mě množství vozů značky Tesla, jsou doslova na každém kroku. V centru jezdí velice luxusní auta, viděl jsem Lamborghini, Ferrari. Nepočítaně Bentley, Porsche a Maserati. To je srovnatelné v Evropě jen s absolutními centry měst jako Londýn anebo v Paříži (oblast Champs Elysée).
ČLR (ale hodnotím jen bohaté lokality jako Šanghaj či centrum Pekingu, v jiných oblastech a na venkově to bude jistě zcela jiné).
- jezdí se na pravé straně. Silnice široké, dobré, spousta mimoúrovňových křižovatek, silnice v několika patrech nad sebou, spousty krásně udržovaných květin podél mnohapruhových ulic. Překvapilo mě, jak je vozový park osobních aut velmi mladý – všude nová auta. Hodně elektroaut, hlavně Tesla a místní nejrůznější značky. Obecně v čínských autech se dá jen těžko vyznat, protože jen malé množství má označení modelu vozu latinkou, většinou bohužel jen čínskými znaky. Škodovky nejsou skoro vidět, také málo vozů od VW (častější jsou jen Audi). Jezdí zde ale hodně BMW a Mercedes Benz. A občas, více než v západní Evropě, americká auta (Buick, Cadillac). Všude je obrovská hustota malých motorek, mopedů a skůtrů. Silnější motorky jako v Evropě se téměř nevyskytují. Málo vozů kombi, naopak hodně klasických sedanů. Hodně SUV a MPV (řada MPV vyloženě luxusních, manažerské).