Před GP F1 Evropy
Exkluzivně Petr Minařík/foto Jiří Křenek | 22.6.12 | Komentáře - P.Minařík 2012
O tom, že první třetina mistrovství světa vozů F1 skončila šokem, není pochyb: sedm závodů ......
O tom, že první třetina mistrovství světa vozů F1 skončila šokem, není pochyb: sedm závodů přineslo sedm různých vítězů. Takže otázka, může-li tato tendence pokračovat, vcelku doprovází i následující podnik šampionátu - Velkou cenu Evropy. Zvláště, když to rozhodně není vyloučené. Vždyť ve frontě na výhru stojí Grosjean či Räikkonen, stejně jako třeba Schumacher...
GP F1 Evropy, která má o této raritě rozhodnout a která je osmým závodem mistrovství světa, se letos jede samostatně už po dvaadvacáté. Není ovšem vyloučené, že naposledy. To proto, že i ve Španělsku by se napříště měl jet pouze jediný závod F1 a trať, vedoucí kolem přístavu ve Valencii, by se o něj měla pravidelně dělit s okruhem Montmeló, ležícím nedaleko Barcelony. Tohle rozhodnutí ale nikoho moc nepřekvapuje, protože problém s dvěma závody F1, jedoucími se v jedné zemi - což se odjakživa prezentovalo jako nepřípustné - právě dějiny samostatné GP Evropy provázejí od samotných počátků. Tedy od roku 1983. Tehdy se totiž jeden z GP F1 závodů měl jet v New Yorku. Ve Flushing Meadows, kde se hraje tenisový US Open. Tři měsíce před jeho startem však jeho organizátoři podnik zrušili a F1 zoufale hledala náhradu. Pomoci tehdy chtěl okruh v Brands Hatch, ležící nedaleko Londýna. Jenže protože britská GP už se konala v Silverstone, dostal nakonec závod v Brands Hatch status GP Evropy. Později sice byl nahrazen GP Maďarska, jenže po sedmi letech použila FIA tenhle trik znovu. To, když dal Japonec Tomonori Tsuramaki nedaleko Kamitsue postavit 4 574 m dlouhý okruh, na němž chtěl pořádat GP Asie, jenž měla nahradit závod v Mexiku. Tenhle tah sice nakonec nevyšel, ale protože v kalendáři F1 najednou zbyla zase díra, vytáhla se ze šuplíku na světlo boží opět GP Evropy. A - s výjimkou roku 1988 - v kalendáři kupodibu vydržela dodnes. Samozřejmě především zásluhou v roce 1984 nově postaveného Nürburgringu, na který se poté, co se německá GP přestěhovala na Hockenheimring, na který najednou žádný závod F1 nezbyl. I proto se právě pod Nürburgským hradem konalo dosud evropských Velkých cen zatím nejvíc - celý tucet. Přirozeně i zásluhou Michaela Schumachera, který dokázal na této trati zajistit už dopředu velmi slušnou návštěvu. Zbylé evropské Velké ceny se pak konaly v Jerezu a Brands Hatch (2), v Donington Parku (1) a samozřejmě ve Valencii (4).
Na tomto 5 419 m dlouhém španělském městském okruhu s 25 zatáčkami (14 vpravo), který vede i po mostě a na jehož design samozřejmě dohlížel Hermann Tilke, se jelo poprvé v srpnu 2008. A už v prvním závodě, jenž vyhrál Felipe Massa, bylo jasné, že trať je to sice bezpečná, ale velmi nudná. Takže za celý závod byly zaregistrovány jen čtyři předjížděcí manévry. A o rok později, kdy ve Valencii triumfoval Rubens Barrichello, se dokonce nepředjíždělo ani jednou!
Letošní závod je vypsán na 57 kol (308,883 km) a jezdci na této trati, která se dá ze 60 procent projet na plný plyn, řadí v průměru 73krát. Největší rychlost vozy dosahují před zatáčkami číslo 12 (317 km/h) a 8 (300 km/h), zatímco nejpomalejším místem okruhu jsou naopak zatáčky číslo 12 a 17, jež se na dvojku projíždí rychlostí 76 km/h. Ovšem největší přetížení na jezdce čeká v zatáčce číslo 6 (2,2 g). A jak vypadá GP Evropy z hlediska dosavadních statistik?
Vezmeme-li v úvahu všech dosavadních 21 „evropských" závodů, pak v nich samozřejmě kraluje Michael Schumacher a vozy Ferrari, protože sedminásobný mistr světa vyhrál GP Evropy šestkrát. Ale když se zaměříme jen na závody ve Valencii, kde od loňska patří nejrychlejší kolo Vettelovi (průměr 201,169 km/h), je všechno úplně jinak.
Tam právě 24letému Němci, jenž si nedávno jako první projel alespoň v civilním voze proponovaný americký GP okruh v New Jersey, totiž patří mnohé: nejvíc výher a pole position (2), největší počet kol ve vedení (113), stejně jako nejvíc získaných bodů. Těch pod tamní slunečnou oblohou získal už 53, zatímco Hamilton 46 a Alonso s Buttonem po 25. Pódiových umístění si ovšem ve Valencii prozatím nejvíc na své konto připsal Hamilton, který tam byl třikrát druhý.
Z vozů prozatím ve Valenci získaly nejvíc bodů vozy McLaren (79), před Redl Bullem (65) a Ferrari (48), z pohonných jednotek pro změnu motory Mercedes (108), před Renaulty (79) a Ferrari (63). Přičemž právě francouzským pohonným jednotkám patří i dosavadní prim v počtu pole position (2). Jak závod dopadne letos, je opravdu ve hvězdách a málokdo si to troufne odhadnout. Třeba už proto, že týmy budou na této trati jen poměrně složitě hledat vztah mezi pneumatikami Pirelli a svými podvozky. Jistotou se však zdá, že stáje HRT, Marussia a zřejmě ani Caterham na body nedosáhnout. Stejně jako se jim to nepodařilo v GP Evropy dosud...
|