Sice málo peněz, ale organizace, zkušenosti a zdravý rozum vítězí nad technologiemi a bohatstvím.
Karel Jílek ,sr./foto J.Křenek | 21.4.09 | Komentáře - K.Jílek Sr. 2009
Po skončení třetího letošního závodu v Šanghaji je možné zrekapitulovat poznatky z počátku sezóny.
Po skončení třetího letošního závodu v Šanghaji je možné zrekapitulovat poznatky z počátku sezóny. Předkolo dění uvedla FIA změnou předpisů na jedné straně umožňujících více volnosti technické fantazie, na druhé v rámci šetření, ať to stojí cokoliv, vymyslela KERS ( mimochodem až 60.mil.dolarů ve vývoji jednoho týmu) , zdůvodněný zcela nesmyslnými představami. Toto prvotní zadání tak oddělilo zrno od plev. Zatím co tisíce zaměstnanců továrních týmů /snad jen s vyjímkou Toyoty , která dostala nůž na krk/, se zabývalo nekončícím utrácením pěněz za počítačové animace, aniž by vymyslely něco pozitivního, zbývající "garážmistři" šetřící každý dolar, přišli s inovací, které je posunuli do předních pozic.
Platí to o Brownovi, ale stejně tak o Red Bullech, či Williamsu. První z nich vytvořil perfektní aerodynamicky vyvážené auto, šetřící jak pneumatiky, tak výkon motoru k vytvoření optimální adheze. Druhý, díky genialitě Adriana Neweye, má bezkonkurenční přítlak na přední nápravě, což se projevilo v obou deštivých závodech. Třetí na svém vozu provedl několik vtipných inovací, zejména každému dítěti známý princip „setrvačníkového autíčka“, odlišný od nákladných, nebezpečných a nefunkčních pojízdných elektráren továrních týmů. Odpovědí na tuto realitu představitelů „továrníků“ jsou místo poučení neustálé protesty, podvádění /Mc Laren/ a nechutné urážky /Briatore/.
A nyní něco k jezdcům. Formule 1 je skutečně výkladní skříní automobilového závodění, její jezdci jsou opravdovou špičkou ve svém oboru. Ale současná pravidla a podmínky ve kterých svoji profesi provozují, jim umožňuje pohybovat se daleko za hranicí pudu sebezáchovy. Bez přehánění je možné tvrdit, že v podmínkách sedmdesátých či osmdesátých letby s tímto přístupem po několika závodech byla polovina jezdů buď v nemocnici či v márnici. Dnešní generaci, vyrostlé na počítačových simultátorech, je úplně jedno, že vyjedou z trati. Nenarazí do zdi jak A.Senna, ale budou pohodově pokračovat po asfaltové zóně, a pak „náhodou“ vjedou do cesty nic netušícímu jezdci. Nebo v nájezdu do zatáčky zezadu sestřelí soupeře, vymění špičku a jedou dál. Nic proti sterilním okruhům, ale všechny tyto jezdecké chyby by se měly postihovat. Výjezd z trati do kačírku a zpět, hodiny na trati apod., představují nebezpečí a zaslouží ocenění v podobě průjezdu boxovou uličkou nebo stop and go. Náraz ze zadu, stop další závody nebo „neúmyslně“ zaviněná kolize /specialista M.Schumacher/, bylo loučení ze sezony apod. Potom se i Hamilton bude chovat jako poslušný žáček.
Po třech závodech lze shrnout předvedené výkony. Špičku představují oba jezdci Brownů, kteří disponují nejlepšími vozy, jsou dostatečně zkušení a dokáží se koncentrovat tak, aby nedělali chyby. Následují jezdci Toyoty, kteří dokáží úspěšně bodovat a nebýt fatálního selhání Trulliho v posledním závodě, také spolehlivě dojíždět. Jezdci Red Bullu jsou schopni získávat body na suchu, ale zejména na mokru, navíc Vettel je na vodě zcela bez konkurence. Williams má jediný problém a tím je Nakadžima. Je sice dostatečně rychlý, ale často chybuje a tím je zajišťování bodového přídělu na Rosbergovi, který nemá prozatím stálou výkonnost. Z továrních týmů je zatím nejúspěšnější McLaren, ale jeho vozy jsou těžko ovladatelné při nájezdu do zatáček, nedotáčivé při výjezdu a nekontrolovaně přecházející do přetáčivého smyku. Z toho plynou chyby obou jezdců. BMW používá rozdílné taktiky i vybavení pro Kubicu /nižší váha na startu, vůz nemá Kers/, zatím co Heidfeld startuje ze zadu s plnou nádrží a Kersem. Kubica má smolný začátek, dvě havárie ze tří závodů nejsou nejlepší vysvědčení. Renault vyjel s nekonkurenčním autem, výsledky se snaží dohonit Alonso extrémním nasazením a z toho plynoucími chybami. Piquet je zatím největším propadákem sezóny. Zbývající dva týmy, které nezískaly ani bod, jsou Force India u kterého se to dalo předpokládat, i když Sutil alespoň bojuje. Naprostým fiaskem je však Ferrari. Vozy jsou špatně ovladatelné, Raikkonen za celou loňskou sezonu neudělal tolik chyb, jako za tří závody letos. Tým chybuje ve strategii i technice, a to zřejmě má vliv na motivaci a nasazení obou jezdců. Výsledkem je katastrofální situace, směřující k rozhodnutí o odepsání sezony.
Pokračování seriálu srovná rozdíly mezi týmy, technické finesy budou okopírovány a opět se prosadí ti bohatší.
|
|