V silničních motocyklech víc než sláva v Brně
Kristýna Žitná /agentura Pozitif,s.r.o. | 8.8.18 | Zlatá,ý,é, řídítka,volant, oko
Zlatý volant, Zlatá řídítka 2018
Velká cena České republiky silničních motocyklů přinesla díky Jakubu Kornfeilovi velký úspěch českým barvám.
Neměly by ale kvůli tomu zapadnout i pozoruhodné výsledky silničářů ve vytrvalostních závodech.
Jakub Kornfeil je jediným jezdcem, který absolvoval všechny dosud odjeté velké ceny kategorie Moto3. Posbíral zde nemálo úspěchů, včetně dvou druhých a jednoho třetího místa v cíli. Jenže systematický posun mezi elitu se před rokem zastavil vstupem do továrního týmu Peugeot MC Saxoprint, který po úspěšné předchozí sezoně zastavil další vývoj s výhledem na ukončení činnosti. Letos už je tomu naštěstí jinak. Stroje KTM týmu Redox PrüstelGP patří k absolutní špičce. Marco Bezzechi se s ním po šestém místě v Brně dokonce ujal vedení v šampionátu. Po pomalejším rozběhu se dostal opět do tempa i Jakub Kornfeil. S výjimkou Velké ceny Itálie bodoval ve všech závodech. K ještě lepším výsledkům mu nicméně opakovaně chybělo lepší postavení na startu. To znamenalo, že navzdory výborným výkonům ty nejlepší už nestíhal dojet.
V Brně bylo konečně všechno jinak. Jakub Kornfeil jezdil rychle už v trénincích a nakonec vybojoval místo na čele startovního pole. Po startu rozjásal fanoušky kolem trati i u televizních obrazovek, když se ujal vedení a svým soupeřům ujížděl. Bylo jasné, že s takovým nasazením se nedá absolvovat celý závod. I když se posléze propadl až na 9. pozici, udržel se ve vedoucí skupině a znovu se probojoval do vedení. Škoda jen, že se nedokázal vyrovnat s problémem s brzdami v 10. zatáčce (Schwantzově) a opakovaně zde nabízel soupeřům šanci k útoku. Bylo tomu tak i v posledním kole. V následujícím stoupání, které naopak zvládal mistrovsky, už jen dokázal udržet třetí místo. Každopádně umístěním na stupních vítězů udělal všem našim fanouškům obrovskou radost. Současně se sám znovu přesvědčil o tom, že si to může směle rozdávat s těmi nejlepšími a bojovat s nimi i o vítězství.
Ve stínu Kornfeilova úspěchu v závodě Moto3 absolvoval svou premiéru v mistrovství světa Filip Salač. Se starším strojem v tréninku ukázal rychlost, ale chyba v kalkulaci ho stála lepší umístění na startu. Pak přišlo chybné rozhodnutí o změně nastavení motocyklu. S pomalým strojem nicméně odjel závod bez chyb a s vyrovnanými časy. To rozhodně stojí za povšimnutí. Vždyť většina startů na divokou kartu končí pádem. Šestnáctiletý mladík je v průběžném hodnocení na třetím místě v Red Bull Rookies Cupu.
Karel Abrahám sice ve své sedmé sezoně v elitní kategorii MotoGP jezdí v kvalitním týmu mnohonásobného mistra světa Ángela Nieta, ovšem jeho Ducati je jedním z nejstarších strojů ve startovním poli. To se samozřejmě v tak tvrdé konkurenci a při rychlém vývoji továrních strojů musí projevit. Loňské výsledky, tedy pravidelná bodovaná místa, jsou proto dosažitelné jen při problémech těch nejlepších nebo s pomocí nepříznivého počasí. Nejinak tomu bylo i v Brně, takže 18. místo v cíli je za daných okolností zřejmě maximem možného a zopakovat 13. místo z Barcelony nebylo reálné.
Poněkud komplikovaná je situace reprezentantů České republiky v mistrovství světa superbike. Do toho nastoupil Ondřej Ježek s Yamahou v barvách týmu Guandalini Racing. Jenže jeho stroj měl neustálé problémy s motorem. Optimismus rychle vzal za své. V době, kdy se jel závod v Brně, který měl být pro Ježka logickým vrcholem sezony, už bylo jasné, že mezi jezdcem a týmem panují velké neshody. Krátce na to tým s Ježkem rozvázal smlouvu a Autoklub ČR oznámil, že místo Ježka bude v týmu jezdit Karel Hanika.
Zkušební start Haniky na mimořádně náročné trati Laguna Seca v Kalifornii dopadl nad očekávání dobře ziskem bodů v obou jízdách. Hanika si jich připsal celkem pět, zatímco Ježek před tím jen dva. Jenže pár dní na to přišel Hanikův pád v tréninku, zlomená klíční kost a několikatýdenní pauza.
O tom, že mezi Ježkem a Hanikou není žádný osobní problém, svědčí to, že se společně vydali do Japonska, aby zde absolvovali jeden z nejvýznamnějších vytrvalostních závodů motocyklů - 8 hodin v Suzuce. Zde za řidítka továrních motocyklů usedají i hvězdy MotoGP a superbiků. Hanika a Ježek společně s Francouzem Barrierem dojeli se strojem BMW českého týmu Mercury Racing na pozoruhodném 14. místě, což byl pro úplné nováčky na této trati a v konkurenci továrních týmů vynikající výsledek. Díky tomu se tým Mercury Racing v mistrovství světa vytrvalců FIM EWC drží na skvělém pátém místě a vede klasifikaci soukromých týmů. V závodě 8 hodin na Slovakiaringu dokonce Hanika s bratry Smržovými dojeli na celkově šestém místě.