Výstava v Kopřivnici
Miroslav Sanytrák | 10.6.06 | Václav Král
Tuto výstavu plánoval Václav Král uspořádat ve
spolupráci s Regionálním muzeem v Kopřivnici k příležitosti
svých sedmdesátých narozenin, kterých by se letos dožil.
Bohužel mu to osud nedopřál. Výstava se tak změnila
v retrospektivní přehlídku jeho celoživotní tvorby.
Václav Král byl mnohými nazýván „guru českého
automobilového designu. Jeho návrhy v mnoha ohledech
předběhly svou dobu. Svému oboru přinesl spoustu
nového, nebál se překračovat vžité hranice. Jeho vnitřní
vášeň a zaujetí pro proměňování myšlenek v reálné
objekty byly neobyčejné. Svá auta nejen vymýšlel, ale
i vlastními silami stavěl.
Narodil se roku 1936 v Ostravě a většinu života
prožil v Roztokách u Prahy. Už jako chlapec rád a dobře
kreslil. Brzy se jeho zájem soustředil na automobily
a automobilové závody. Kariéru začínal v padesátých
letech v Mladé Boleslavi, kde vystudoval Vyšší průmyslovou
školu automobilní a leteckou, v té době školu špičkové
úrovně. Studium na této škole si dle vlastních slov doslova
vysnil. Svůj první designérský návrh karoserie automobilu
vytvořil již během studia, v 18 letech, pro karosárnu
pana Tměje. Bylo vyrobeno deset kusů tohoto vozu na
podvozku VW KdF. poté pracoval v automobilce Škoda a
ve Výzkumném ústavu energetickém v Praze.
Pozornost zaslouží jeho ilustrátorská činnost. Motoristické časopisy pravidelně uveřejňovaly jeho charakteristické průhledové kresby automobilů (první skicu pro Svět motorů nakreslil v 16 letech). Technická kresba Václava Krále, povýšená na úroveň užité gra?ky, neměla konkurenci jak přesností svého podání, tak výtvarnou kvalitou. Stal se jedním ze zakladatelů podniku Metalex, který vyráběl formule a autokrosové speciály. Pod značkou Baghira, což bylo v mládí jeho skautské jméno, postavil několik autokrosových a silničních speciálů, s nimiž sám závodil.
Po ukončení závodnické kariéry v 70. letech se věnoval průmyslovému designu. Od počátku 90. let spolupracoval se synem Jiřím a zetěm Jindřichem Duškem. Jeho projekty jsou charakteristické tvarovou čistotou a aerodynamickými tvary, které ale vždy vycházejí z funkce. Mezi nejvýznamnější projekty patří „Supertatra? MTX V8i, dvoumístné kupé Dioss Rebel, speedster Innotech Mysterro oceněný „Národní cenou za design 1993?, limuzína Tatra Prezident, tříkolka Laurin & Klement, motocykl Jawa Athéna a midibus ZlinLiner. Z nedávné doby jmenujme design závodních tahačů Buggy˝ra, prestižní zakázku - repliku dřevěné makety vozu Porsche 356 pro Německé národní technické muzeum v Mnichově či Jawu 650. Jedním z posledních projektů Václava Krále, spolecně s architektem Ing. Ladislavem Dufkem, je výtah v prostorách Národní galerie ve Veletržním paláci, který byl v roce 2004 ohodnocen cenou Vynikající design. Na výstavě uvidíte mnoho dalších realizovaných i nerealizovaných projektů.
V posledních deseti letech Václav Král působil jako pedagog na ČVUT v Praze, kde vyučoval design dopravních prostředků. V rámci této výuky řídil v devadesátých letech stavbu prvního českého solárního automobilu, což souviselo s jeho zájmem o komplexní řešení dopravy s ohledem na ekologii a spotřebitelskou skromnost. Tímto postojem se i sám snažil řídit. Své bohaté vědomosti a zkušenosti studentům pražského ČVUT předával s potěšením, byl jim přitom mnohem více přítelem a trpělivým rádcem, než obávaným pedagogem. Z jeho ateliéru vyšla řada studentů, kteří se v praxi velice dobře uplatňují. Od roku 2000 byl předsedou Asociace designérů Unie výtvarných umělců České republiky.
|