Zlatý volant za rok 2022 si odnáší Staněk a Macík, cenu Osobnost světového motorsportu převzal Haugland Zlatý volant | Constructors F1

etina English Rusky

Zlatý volant za rok 2022 si odnáší Staněk a Macík, cenu Osobnost světového motorsportu převzal Haugland Zlatý volant | Constructors F1 Constructors F1

Zlatý volant za rok 2022 si odnáší Staněk a Macík, cenu Osobnost světového motorsportu převzal Haugland

Radek Laube/Autodrom Most | 19.5.23 | Zlatá,ý,é, řídítka,volant, oko

Zlatý volant 2022 v 2023

Na slavnostním galavečeru ankety Zlatý volant převzali ocenění nejlepší současní čeští závodníci. Prestižní cenu v kategorii automobilů získal pilot Formule 2 Roman Staněk a dakarský jezdec Martin Macík. Kategorii motocyklů ovládl jezdec Moto2 Filip Salač a další úspěšný účastník dakarské rally, Martin Michek. Cenu Elišky Junkové získala Gabriela Jílková a talentem roku byl zvolen Roman Staněk.

Slavnostní galavečer, kterým tradičně vrcholí nejstarší česká motoristická anketa Zlatý volant, se tentokrát uskutečnil v prostorách Letenského zámečku za přítomnosti špiček českého motorsportu. Pro nejlepší tuzemské závodníky sezóny 2022 dorazilo od fanoušků dohromady 37 185 hlasů. Na konečném verdiktu se stejnou vahou hlasů podílela i odborná porota složená z předních motoristických a sportovních novinářů.

Hlavní kategorii letos organizátoři rozdělili na Zlatý volant pro Okruhy & Vrchy a Rally & Offroad. Obdobně Zlatá řídítka na Okruhy a Offroad.

Nejvíce hlasů mezi automobilovými jezdci a ocenění Zlatý volant si v kategorii Okruhy & Vrchy vybojoval pilot Formule 3 Roman Staněk, který v loňském roce získal celkově páté místo a v letošní sezóně pokračuje ve Formuli 2. V kategorii Rally & Offroad si trofej odvezl dakarský pilot Martin Macík, který si tak rozšířil svou sbírku Zlatých volantů na tři (2022, 2021 a 2020). Ocenění předával Milan Poživil, jednatel společnosti EVROFIN a Jozef Becska, marketingový ředitel AutoPalace.

Ocenění Zlatá řídítka za rok 2022 pro nejlepšího jezdce v kategorii Okruhy putuje za Filipem Salačem, závodníkem seriálu MotoGP ve třídě Moto2. V kategorii Offroad si Zlatá řídítka odnesl Martin Michek, desetinásobný účastník Rallye Dakar ověnčený mnoha tituly včetně 4x mistra Evropy. Ceny nejúspěšnějším jezdcům předávali Jan Šťovíček, Prezident Autoklubu České republiky, člen Světové rady motorsportu FIA a Radek Pokorný, jednatel společnosti Engine Group.

Galavečer českého motorsportu svou přítomností poctil také legendární norský rallyový jezdec John Haugland, který většinu své aktivní kariéry spojil s vozy Škoda a dokázal pro českou značku vybojovat vítězství v mnoha závodech mistrovství světa.„Když jsem se dozvěděl, že dostanu Zlatý volant, tak to bylo milé překvapení. Svou aktivní závodnickou kariéru jsem totiž ukončil před více než třiceti lety a od té doby se věnuju své rally škole. Je pro mě velká čest zařadit se po bok velkých závodníků, kteří obdrželi Zlatý volant přede mnou,“ říká dnes sedmasedmdesátiletý závodník. Ocenění Osobnost světového motorsportu Zlatý Volant za rok 2022 převzal z rukou Adama Jarosze, člena představenstva ORLEN Unipetrol, do které patří také síť čerpacích stanic ORLEN Benzina, která je hlavním partnerem ankety."Dlouhodobě podporujeme aktivity v automobilové oblasti a motoristickém sportu, které jsou v souladu s hodnotami skupiny ORLEN v regionu střední Evropy i v České republice," říká Adam Jarosz, člena představenstva ORLEN Unipetrol, a dodává:"Je nám ctí podpořit další ročník udílení cen Zlatý volant a ocenit nejlepší české jezdce a významné osobnosti, které svými úspěchy přispívají k popularizaci a rozvoji motoristického sportu a jsou inspirací pro současnou i nastupující generaci.“

Stejně jako každý rok se i letos hlasovalo o nejlepší závodnici a cenu Elišky Junkové s přehledem už po páté získala Gabriela Jílková, která letos závodí v německých závodech prototypů LMP3 a ve Francii jezdí GT4.

Fanoušci a porota volili takéTalent roku a tím se suverénně stal Roman Staněk. Devatenáctiletý rodák z Valašského Meziříčí má za sebou úspěchy v motokárách, Formuli 4 a 3 a letos už startuje jako pilot Formule 2 v italském týmu Trident.

K anketě Zlatý volant už několik let neodmyslitelně patří i fotografická soutěž Zlaté oko, v níž se vybírá nejlepší snímek z oblasti motorsportu. Porotu letos nejvíce zaujala dakarská fotografie s názvem „Příliš nízko“ od Mariana Chytky, který si vedle zlaté trofeje odnesl i věcnou cenu v podobě fotoaparátu od značky Canon, která je partnerem ankety.

„Letošní ročník opět ukázal, že v České republice máme mnoho talentovaných jezdců, kteří se dokáží prosadit i v silné mezinárodní konkurenci. Jsem rád, že naše anketa pomáhá na ně upozornit a samozřejmě děkuji i všem partnerům za jejich podporu,“ uvedl Josef Zajíček, pořadatel ankety Zlatý volant.

Anketa Zlatý volant je nejstarší českou motoristickou anketou a existuje již od roku 1976. Trofej v rámci ankety v minulosti již převzali slavní jezdci jako Michael Schumacher, Mika Hakkinen, Emerson Fittipaldi a mnozí další. O vítězích rozhoduje společné hlasování veřejnosti a odborné poroty. Kompletní výsledky 46. ročníku, včetně pořadí všech nominovaných, zveřejní pořadatel na webu ankety www.zlatyvolant.cz.

Ocenění za rok 2022

Zlatý volant – Osobnost světového motorsportu: John Haugland

Zlatý volant – Okruhy & Vrchy: Roman Staněk

Zlatý volant – Rally & Offroad: Martin Macík

Zlatá řídítka – Okruhy: Filip Salač

Zlatá řídítka – Offroad: Martin Michek

Talent roku – Roman Staněk

Cena Elišky Junkové – Gabriela Jílková

Cena pořadatele – Přínos motorsportu: Petr Ptáček

 


Konstrukce formule F1

Klikněte na část, která vás zajímá

Formule Zadní kolo Brzdy Svtla Zadní závs kol Zadní kídlo Podvozek Výfuk Válce Kamery Skelet Sedadlo Pední kolo Volant Zrcádko Pední závs kol umák Pední kídlo

Do dalšího závodu Formule 1 zbývá

dní
hodin
minutt
sekund

Kalendáře GP F1

Copyright © (2024) Copyright © (2011) Constructorsf1.com